Micro:Bit – jak zacząć?
Płytka Micro:Bit to bardzo ciekawe urządzenie, które wspomaga nauczanie programowania i daje wiele możliwości do pokazania namacalnych korzyści z tworzonych skryptów. To nie tylko płytka z czujnikami, które da się zaprogramować, ale też masa różnych rozszerzeń, dających się sterowac Micro:Bitem.
Co będzie potrzebne?
Rozpoczęcie pracy z Micro:Bitem nie wymaga wielkich przygotowań, ani instalowania specjalnych aplikacji. Do pracy wystarczy w zupełności zestaw złożony z:
- płytki Micro:Bit,
- kabel USB (do podłączenia do komputera),
- komputer z dostępem do Internetu.
Pierwszy program
Zaczniemy od połączenia płytki Micro:Bit z komputerem za pomocą kabla USB. Warto zatroszczyć się o takie umiejscowienie kabla, żeby panel LED był widoczny cały czas. Komputer powinien dać sygnał dźwiękowy sygnalizujący, że wykrył płytkę.
Następnie uruchamiamy stronę micro:bit Python editor. To właśnie za jej pomocą będziemy tworzyć i przesyłać skrypty na płytkę. W nagłówku strony widoczne są następujące przyciski.
Dają one możliwość (od lewej):
- pobrania skryptu jako plik na dysk komputera (jako plik .hex) lub przesyłanie pliku do Micro:Bita (w zależności czy jest on podłączony do komputera zmienia się na przycisk z napisem Flash),
- połączenie się z podpiętą przez USB płytką Micro:Bit,
- pobranie lub zapisanie programu na dysk komputera (pliki .py),
- podgląd na konsolę.
Zanim zacznie się pracę z jakimkolwiek skryptem, warto zadbać o to, by Micro:Bit połączył się z komputerem (przycisk Connect powinien, po kliknięciu na niego, zamienić się na Disconnect). Następnie do czarnego pola tekstowego, wpisujemy skrypt w języku Python.
1 2 3 4 5 6 | from microbit import * while True: display.scroll('Witaj') display.show(Image.HAPPY) sleep(2000) |
Powyższy skrypt po kolei będzie pokazywał na panelu LED napis “Witaj” (display.scroll("Witaj")
), po którym wyświetli się uśmiechnięta twarz display.show(Image.HAPPY)
, która będzie widoczna przez 2000 ms (sleep(2000)
).
Taki skrypt wysyła się na płytkę za pomocą przycisku Flash (pierwszego z lewej).
Gdy pasek postępu dojdzie do 100%, na wyświetlaczu LED powinna być widoczna zapisana animacja. Od teraz do wgrania nowego skryptu, będzie ona wyświetlana za każdym razem, gdy podłączymy Micro:Bita do źródła napięcia.