1.1. Co to jest Python? Jak go zainstalować? Jak uruchomić?
Prezentacja
Czym jest Python?
Python to popularny język programowania, stworzony przez Guido van Rossuma w 1991 roku. Jest używany do:
- obsługi systemów internetowych,
- tworzenia oprogramowania,
- matematyki,
- automatyzowania działań systemu.
Python działa na wielu platformach (Windows, Mac, Linux, Raspberry Pi, itd.). Jego składnia jest podobna do języka angielskiego, przez co odczytywania kodu przychodzi naturalne. Dodatkowo pozwala ona na tworzenie programów z użyciem mniejszej liczby linijek kodu. Python pozwala na szybkie prototypowanie programów, dzięki interpreterowi wykonującemu kod natychmiast, gdy zachodzi taka potrzeba..
Pythona używają takie serwisy jak: Google, Netflix, Facebook, Instagram, Spotify i wiele wiele innych.
Peter Norvig powiedział
Python był ważny dla Googla od samego początku i stan ten pozostaje aktualny w miarę rozrostu i ewolucji naszych systemów. Dziś tuziny pracowników używają Pythona i ciągle poszukujemy nowych osób znających ten język.
Najnowszą wersją Pythona jest wersja 3 i to jej będziemy używali na stronie Pythonwszkole.pl.
Jak zainstalować Pythona?
Aby zacząć tworzyć programy w języku Python, należy zainstalować darmową aplikację Python, którą można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej tego środowiska programistycznego.
Wchodzimy w tym celu na stronę python.org i sekcji Downloads pobieramy aktualnie najnowszą wersję Pythona
Uruchamiamy pobrany plik i wybierając odpowiednie opcje, instalujemy Pythona na naszym komputerze. Po tej czynności można już zacząć programowanie z wykorzystaniem interpretera lub wbudowanego IDLE.
Żeby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie, możemy uruchomić interpreter (nazywany też trybem interaktywnym) Pythona, wyszukując w Menu Start frazę “Python”.
W oknie konsoli można wpisać teraz 2**4
. Po wciśnięciu klawisza Enter, powinniśmy otrzymać wartość 16
.
IDLE i jego instalacja
Podstawowym IDE (środowiskiem programowania) jest w Pythonie aplikacja o nazwie IDLE (przeczytaj dlaczego IDLE a nie IDE). Jest ona prosta w obsłudze i szybka w działaniu, ale z punktu widzenia użyteczności, o wiele lepszym wyborem będzie PyCharm – środowisko programistyczne przystosowane do pracy z językiem Python. To właśnie jego zachęcamy zainstalować jako domyślny edytor programów.
PyCharma pobierzemy ze strony jetbrains.com/pycharm. Przechodząc tam do sekcji Download, musimy jednak pamiętać, żeby wybrać wersję Community, która jest darmową dla prywatnego użytkownika.
Uruchamiamy pierwszy program
Teraz napiszemy prosty, kilkulinijkowy skrypt w Pythonie. Celem tego zadania będzie pokazanie jak uruchomić IDLE, zapisać tam parę linijek kodu, a następnie uruchomić go w interpreterze Pythona. Zaczynamy!
Zaczynamy od włączenia IDLE. Windowsie można to zrobić np. włączając menu start, a następnie wyszukując hasło IDLE. Wynik powinien wyglądać mniej, więcej tak, jak to widać obok.
W nowym oknie wybieramy File -> New. Ta akcja otworzy edytor podobny do notatnika, ale posiadający o wiele większe możliwości związane z tworzeniem programów. W IDLE zapisujemy taki kod:
1 2 3 | a = 3 b = 5 print(2 * a + b ) |
Teraz go uruchomimy. W menu u góry klikamy na Run -> Run Module (albo wciskamy klawisz F5). IDLE poprosi na o zapisanie pliku, więc w otwartym okienku wciskamy OK i wybieramy lokalizację. Należy pamiętać, by pliki ze skryptami Pythona zapisywać z rozszerzeniem .py.
Po zapisaniu, skrypt uruchomi się automatycznie i wydrukuje na ekran następujący wynik:
1 | 11 |